Program Representatives are elected by the students in each doctoral and each masters program not affiliated with or part of a doctoral program: up to one representative for the first 100 students or part thereof in the program, and up to one representative for each additional 100 students or part thereof.

The duties of Program Representatives are to:

  • solicit the opinions of their constituency on student matters;
  • inform their constituency of significant events, dates and deadlines announced by and actions taken by the DSC;
  • attend Council meetings, or if unable to attend, send a proxy;
  • poll their constituents regarding use of program allocations and authorize expenditures; and
  • attend Graduate Council meetings as alternates for student representatives in their program.

Current Program Representatives

If your program is not listed here, it does not have representation at this time. Please contact dsc@cunydsc.org for more information.

Anthropology

Nicholas Glastonbury

Art History

Ana Perry
Gwen Shaw

Audiology

Erika Lanham

Biochemistry

Pierpaolo Cordone

Biology

Aishwarya Bhattacharjee
Alexis Brewer

Chemistry

Rianna Greene
Roxana Piotrowska

Classics

Vacant

Comparative Literature

Francesca Silva

Computer Science

Raj Korpan
Felix Grezes

Criminal Justice

Shun Feng

Economics

Ian Haberman

Educational Psychology

Teresa Ober

Earth and Environmental Sciences

Marlene Nava Ramos

English

Shoumik Bhattacharya
Rebecca Fullan
Jason Nielsen

French

Alicen Weida

Latin American, Iberian, and Latino Cultures

Isabel Dominquez Seoane

History

Andrew Alger
Sean Enos-Robertson

Linguistics

Armando Tapia

Liberal Studies (M.A. Program)

Jeffery Suttles

Mathematics

Kieran O’Reilly

Middle Eastern Studies (M.A. Program)

Taha Poonawala

Music (DMA Program)

Nora Bartosik

Music (PhD Program)

Kristofer Eckelhoff

Nursing

Vacant

Philosophy

Jaime Lindsay
Jennifer Ware

Physics

Vacant

Political Science

Saira Rafiee
Anais Wong

Psychology

Soohyun (Ashley) Lee
Sugandha Gupta
Jessica Murray
Richard Smith
Tellisia Williams

Sociology

Rachel Bogan
Nga Than

Speech-Language-Hearing Sciences

Iris Strangmann

Theatre

Kyueun Kim

Urban Education

Khanh Le

Women’s and Gender Studies (M.A. Program)

Stephanie DeBiase