Program Representatives are elected by the students in each doctoral and each masters program not affiliated with or part of a doctoral program: up to one representative for the first 100 students or part thereof in the program, and up to one representative for each additional 100 students or part thereof.

The duties of Program Representatives are to:

  • solicit the opinions of their constituency on student matters;
  • inform their constituency of significant events, dates and deadlines announced by and actions taken by the DSC;
  • attend Council meetings, or if unable to attend, send a proxy;
  • poll their constituents regarding use of program allocations and authorize expenditures; and
  • attend Graduate Council meetings as alternates for student representatives in their program.

Current Program Representatives

If your program is not listed here, it does not have representation at this time. Please contact dsc@cunydsc.org for more information.

Anthropology

Carly Batist
Joseph Torres-González

Art History

Sonja Gandert
Gwen Shaw

Audiology

Sherry Sayavongsa

Biochemistry

Andriele Silva

Biography and Memoir (M.A. Program)

VACANT

Biology

Rachael Joakim
Sami Sauma

Chemistry

Casina Malinchak

Classics

Mary Jean McNamara

Cognitive Neuroscience (M.S. Program)

VACANT

Comparative Literature

Giacomo Bianchino

Computer Science

Bertrand Fredrick Ithurburn

Criminal Justice

Lauren Moton

Data Analysis and Visualization (M.S. Program)

VACANT

Data Science (M.S. Program)

Fuxian Li

Digital Humanities (M.A. Program)

Anthony Wheeler

Earth and Environmental Sciences

Tenn Joe Lim

Economics

VACANT

Educational Psychology

Elizabeth Che

English

Sharanya Dutta
Queenie Sukhadia

French

Simon Kostelanetz

History

Andrew Kotick

International Migration Studies (M.A. Program)

VACANT

Latin American, Iberian, and Latino Cultures

Carmin Quijano

Linguistics

Andre Eliatamby

Liberal Studies (M.A. Program)

Kathryn Alessi
Angie Alvarado
Kwame Ocran

Mathematics

Kieran O’Reilly

Middle Eastern Studies (M.A. Program)

VACANT

Music (DMA Program)

Julia Danitz

Music (PhD Program)

Kristofer Eckelhoff

Nursing

Valicia Philbert

Philosophy

Michael Greer

Physics

Prathmesh Deshmukh
Zhuo Yin

Political Science

Andres S. B. Rayas
David Monda

Psychology

Braden Campbell
Yuliya Cheban
Hyein Cho
Roderick Hurley

Quantitative Methods in the Social Sciences (M.S. Program)

VACANT

Sociology

Jane Guskin
Joseph van der Naald

Speech-Language-Hearing Sciences

Bernadette Ojukwu

Theatre

Kiera Bono

Urban Education

Carolina Heredia

Women’s and Gender Studies (M.A. Program)

Isatou Bittaye-Jobe